Wałki napędowe

Wałki napędowe są obrotowym, stopniowanym elementem maszyn, obracającym się wokół własnej osi (posiada jedna oś obrotu). Wałki napędowe konstrukcyjnie składają się z cylindrycznych, najczęściej współosiowo obrabianych powierzchni (tzw. czopów). Na powierzchniach tych osadzone są obracające się elementy, takie jak: koła zębate, piasty, czy osłony. Na czopach osadzane są łożyska lub łożyska ślizgowe (tuleje łożyskowe) pełniące zasadniczą rolę w ruchu obrotowym wałków napędowych. Niekiedy na czopach wykonuje się wielowypusty lub połączenia wpustowe, które służą do osadzania elementów przeniesienia napędu lub osadzania kół zębatych.

Wałki napędowe – charakterystyka produktu.

Elementy montowane na wałkach napędowych osadzane są za pomocą połączeń wykonywanych w tolerancjach o pasowaniu luźnym lub wciskanym. Wałki napędowe (lub wały napędowe), w odróżnieniu od osi, służą do przenoszenia momentu obrotowego do poszczególnych elementów części roboczych maszyn. Konstrukcja wałów napędowych musi zapewniać ich wytrzymałość na obciążenia wynikające z momentów skręcających pochodzących od elementów przeniesienia napędu, jak również z momentów gnących. Istotne w projektowaniu wałów napędowych jest ich odpowiednie stopniowanie. Nie można również pominąć zastosowania odpowiednich przejść pomiędzy stopniami wału.

Wałki napędowe

Wałki napędowe wykonywane są ze stali gatunkowej, często po złożonej obróbce cieplnej np. z ulepszonymi cieplnie powierzchniami czopów oraz z „miękkim” rdzeniem, co wydłuża ich czas pracy. W rozmaitych układach napędowych występują wały z powierzchniami czopów powlekanych chromem technicznym. Zakres wymiarów wykonywanych przez nas wałów napędowych jest bardzo szeroki. Posiadamy możliwości technologiczne do wykonania małych wałków przekładniowych, aż po duże wały. Ograniczeniem wymiarowym są możliwości produkcyjne posiadanych w naszym parku maszynowym obrabiarek. Obecnie produkujemy wałki napędowe o wymiarach:

  • w przypadku zastosowania toczenia CNC: maksymalna średnica Φ = 455 mm; maksymalna. długość toczenia do 1100 mm;
  • w przypadku zastosowania toczenia konwencjonalnego „ciężkiego”: maksymalna średnica wału do Φ = 800 mm nad łożem; maksymalna długość toczenia: 3000 mm.

Wyprodukowane w naszej firmie wałki napędowe.

W celu uzyskania większej ilości informacji dotyczącej możliwości wykonania wałów napędowych prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem handlowym ( tel: +48 58 303 82 20) lub o wypełnienie formularza zamieszczonego obok.