Skip to content

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

PL   EN   DE  

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

Conmatec Logo nowe 2021

Cięcie wałków

Cięcie wałków na przecinarkach taśmowych jest podstawową metodą przygotowywania półfabrykatów w danej długości celem przekazania do dalszej obróbki skrawaniem. Czas przygotowawczy dla tej operacji jest bardzo istotny, a efektywność tego procesu ma decydujące znaczenie przy produkcji seryjnej. Również nie jest bez znaczenia w sytuacji przygotowywania półfabrykatów z wałów o dużych średnicach.

Cięcie wałków – średnice.

W naszej firmie przygotowanie materiałów pod obróbkę skrawaniem realizowane jest dwutorowo. Wałki o małych średnicach (do średnicy Φ 80) zwłaszcza te w gatunku S 355 cięte są na przecinarkach typu STG marki BOMAR. Dla większych serii stosuje się pakietowe cięcie wałków. Pozwala to na skrócenie czasu przygotowawczego. Cięcie wałków o większych średnicach, czyli większych od Φ 80 mm, aż do średnic Φ 450 mm prowadzone jest na innej przecinarce o nazwie PEGAS GONDA typu SH. Dotyczy to wałów w różnych gatunkach – takich jak 42CrMo4, 145Cr6, X210Cr12, X37CrMoV51. Kluczowym zabiegiem przy wdrożeniu danego gatunku do cięcia jest wytypowanie i zamontowanie na przecinarce odpowiedniej taśmy tnącej.

Maszyna do cięcia wałków Pegasus

Maszyna do cięcia wałków Pegasus.

W firmie naszej dla procesów cięcia gatunków stali stopowych stosujemy piły taśmowe BAHCO z serii KING COBRA PQ – 3854. Pozwala to na sprawne realizowanie cięcia wałów ze stali narzędziowych, stali łożyskowych. Oszczędność czasu przygotowawczego dzięki zastosowaniu odpowiedniego gatunku taśmy o prawidłowo dobranej podziałce może sięgać kilku minut na jednym cięciu dla wałów o dużej średnicy. Operacja cięcia z wałów półfabrykatów do dalszej obróbki jest procesem przygotowawczym, jednakże nie może być traktowana jako marginalna i wymaga odpowiedniego przygotowania maszynowego. Gotowe półprodukty zazwyczaj poddawane są kolejnej obróbce, takiej jak toczenie, czy frezowanie. Wymagana staje się również analiza odnośnie materiałów przeznaczonych do procesu cięcia.

Zarówno dla przecinarek Pegas oraz przecinarek Bomar znajdujących się w naszym zakładzie możliwe jest cięcie profili bądź rur pod kątem. To ułatwia przygotowanie elementów przy produkcji konstrukcji stalowych. W celu otrzymania większej ilości informacji dotyczących wykonania cięcia lub przygotowania wałków do dalszej obróbki zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub do wypełnienia formularza znajdującego się obok.