Skip to content

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

PL   EN   DE  

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

Conmatec Logo nowe 2021

Obróbka stopów niklu i chromu

Stopy metali na bazie niklu i chromu zaliczane są do materiałów odpornych na korozję oraz na utlenianie. Dodatkowo idealnie nadają się do stosowania w ekstremalnych warunkach, gdzie wysokie wartości temperatury, ciśnienia nie stanowią zagrożenia. Dlatego znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, od lotnictwa zaczynając, przez przemysł górniczy, naftowy, a na gazowym kończąc. Niestety, obróbka stopów niklu i chromu nie jest łatwa. Podczas produkcji elementów na bazie tych stopów stajemy przed wieloma problemami, z którymi musimy sobie poradzić.

Obróbka stopów niklu i chromu – podstawowe problemy.

Głównym problemem przy obróbce skrawaniem tych materiałów jest wytwarzanie ogromnych ilości ciepła na krawędzi płytki skrawającej. Zasadniczo jest to wynik składu chemicznego danego materiału, mającego wpływ na występowanie tarcia. To powoduje znacznie większe zużycie (w tym wykruszanie) krawędzi skrawającej narzędzi. Tym samym żywotność narzędzia drastycznie spada nawet w przypadku procesu skrawania przy niskich prędkościach i dłuższym czasie przestoju. Kolejnym istotnym problemem pojawiającym się podczas obróbki skrawaniem stopów niklu i chromu jest ich skłonność do złego formowania ze względu na swoją wrażliwość na naprężenia metalurgiczne i samoutwardzalne efekty podczas obróbki.

Obróbka stopów niklu i chromu

Sposoby na skuteczną i wydajna obróbkę skrawaniem.

Aby móc przezwyciężyć problemy związane ze skuteczną obróbką stopów niklu i chromu nasza firma stosuje narzędzia skrawające pokryte specjalną powłoką PVD TiAIN nanoszoną w specjalny sposób przez producenta narzędzi. Odpowiednia budowa pozwala na zachowanie większej niezawodności i żywotności narzędzia, łącznie ze zwiększona odpornością na łuszczenie się i wykruszanie powłoki. Dodatkowym aspektem charakterystycznym nowoczesnego narzędzia skrawającego stopy nierdzewne jest jego konstrukcja umożliwiająca odpowiednie łamanie powstającego przy skrawaniu wióra. To wszystko pozwala na bezkompromisowe procesy skrawania, tym samym obniżając koszty całkowite obróbki. Podczas gdy standardowe narzędzia skrawające umożliwiają zastosowanie średniej prędkości skrawanie Vc na poziomie od 25 do 30 m/min, to specjalistyczne umożliwiają osiągnięcie prędkości skrawania na poziomie nawet do 80 m/min i dzięki temu znacząco zwiększyć wydajność toczenia, czy frezowania. Oczywiście bez pogorszenia jakości obróbki.

W celu uzyskania większej ilości informacji dotyczącej możliwości wykonania usługi obróbki skrawaniem stopów niklu i chromu prosimy o kontakt telefoniczny z naszym działem produkcji pod numerem telefonu +48 58 320 13 05. Zapraszamy do współpracy.