Płyty trudnościeralne mają zastosowanie w wielu branżach przemysłu maszynowego. Najczęściej stosuje się je dla maszyn w sektorach górnictwa węglowego. Występują też w przemyśle pozyskiwania i przerobu kruszyw oraz w sektorze produkcji, transportu i pompowania betonu.
Elementy trudnościeralne wymagają odpowiednich rozwiązań projektowych w dziedzinie trwałości elementów narażonych na ścieranie. Procesy zużycia części maszyn mają swoje źródło w fizycznym zjawisku tarcia mineralnego transportowanych cząstek o powierzchnie elementów konstrukcyjnych urządzenia.
Rozróżnić można zużycie pochodzące od tarcia mineralnego; gdzie mamy do czynienia z:
- mikroskrawaniem cząstek znajdujących się pomiędzy współpracującymi elementami maszyny – np. zasuwy odcinające;
- mikroskrawaniem cząstek przemieszczających się po elementach maszyn – np. zsypy, transportery, leje.
Dla pierścieni wykonywanych stali narzędziowych:
po obróbce cieplnej i uzyskaniu twardości od 58 HRC do 63 HRC możliwa jest obróbka wszystkich powierzchni – czół pierścieni, powierzchni walcowych wewnętrznych i zewnętrznych – poprzez toczenie zgrubne i szlifowanie na gotowo.
Produkowane w naszym przedsiębiorstwie płyty trudnościeralne produkowane mogą być w następujących wariantach :
- jako płyty po napawaniu stopami trudnościeralnymi dającymi strukturę martenzytyczną lub strukturę z węglikami chromu;
- jako płyty wykonywane z blach trudnościeralnych typu Dillidur, Raex, XAR – o strukturze martenzytycznej.
Zakres możliwości naszego przedsiębiorstwa w zakresie produkcji elementów maszynowych i części zamiennych wykonywanych według dokumentacji lub specyfikacji pod konkretną maszynę mieści się w wymiarach:
- długość do 750 mm x szerokość do 500 mm;
- grubość od 8 mm do 60 mm.
Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem handlowym w celu omówienia szczegółów wykonania płyt trudnościeralnych według dostarczonego projektu. Gotowe elementy najczęściej wysyłamy spedycją na miejsce wyznaczone przez Klienta.
Zapraszamy do współpracy.