Skip to content

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

PL   EN   DE  

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

Conmatec Logo nowe 2021

Sworzeń wysięgnika

Sworzeń wysięgnika jest elementem konstrukcyjnym mechanizmu roboczego maszyny. Najczęściej znajdują zastosowanie w koparkach, ładowarkach, żurawiach, pompach do betonu, podnośnikach koszowych, itp. Z reguły sworznie są osadzane w sposób stały i unieruchomione w jednej części mechanizmu, w drugiej zaś łożyskowane w elemencie obracającym się. W konstrukcji układów sworzniowych w wysięgnikach kluczową sprawą jest właściwe zaprojektowanie i umiejscowienie smarowania przegubu. Wykonuje się to poprzez wykonanie kanałów smarnych oraz rowków smarnych w sworzniu (w przypadku smarowania poprzez sworzeń) lub w elemencie ramienia, obudowie sworznia itp (w przypadku zasilania układu smarowania ze strony przeciwnej).

Od strony wytrzymałościowej istotne jest spełnienie warunku wytrzymałości na:

  • zginanie;
  • ścinanie.

Z parametrami wytrzymałościowymi sworzni w układach wysięgnika ściśle związane są materiały stosowane na ich produkcję. Najczęściej są to: 42CrMo4, 41Cr4, 30CrNiMo8, 16MnCr5.

Sworzeń wysięgnika podczas produkcji

Sworzeń wysięgnika w czasie produkcji.

W przedsiębiorstwie naszym realizujemy produkcję:

  • sworzni wysięgnika po hartowaniu indukcyjnym;
  • sworzni ulepszonych cieplnie;
  • wysięgnikowych sworzni po nawęglaniu i hartowaniu.

W zakresie stosowanych układów smarowania wykonujemy sworznie:

  • z rowkami smarnymi pierścieniowymi;
  • z rowkiem spiralnym o zarysie linii śrubowej;
  • ze spłaszczeniem pod „kieszeń smarującą”;
  • inne warianty, zgodnie z dokumentacja Zamawiającego.

Od strony gabarytowej ograniczeniem jest długość całkowita sworznia i ewentualnie jego średnica. Maksymalnie może to być średnica do około 250 mm. Natomiast długość maksymalna sworznia nie powinna przekraczać 1000 mm.

Wyprodukowane w naszej firmie sworznie wysięgnika.

Produkcja sworznia wysięgnika odbywa się zazwyczaj na podstawie dostarczonej dokumentacji technologicznej. W szczególnych przypadkach jesteśmy w stanie zaproponować optymalne rozwiązania dotyczące technologii produkcji. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z naszym działem produkcji pod numerem telefonu  +48 58 320 13 05. Zapytania ofertowe można również składać za pośrednictwem zamieszczonego obok formularza kontaktowego.