Skip to content

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

PL   EN   DE  

biuro: pn – pt: 08:00 – 16:00     produkcja: pn. – pt.: 07:00 – 15:00

Conmatec Logo nowe 2021

Produkcja wałów napędowych

Produkcja wałów napędowych charakteryzuje się stosowaniem technologii obróbki skrawaniem, w szczególności toczenie. Przy produkcji wałów można wyodrębnić poszczególne etapy cyklu produkcyjnego.

Produkcja wałów napędowych – procesy technologiczne.

Pierwszym z nich jest proces przygotowawczy, w którym to przygotowywany jest półfabrykat z którego wykonany będzie wał. Istotne jest dobranie odpowiedniej średnicy danego materiału oraz przycięcia go na przecinarce taśmowej do wymiarów uwzględniających naddatek technologiczny. Kolejnym etapem jest wykonanie w razie potrzeby nakiełków technologicznych. Wykonuje się je w celu uzyskania stabilności materiału w kłach tokarskich oraz splanowanie naddatków poprzez toczenie. Czynność ta należy do obróbki zgrubnej, która charakteryzuje się dużym przekrojem warstwy skrawanej oraz możliwie dużym posuwem roboczym.

Produkcja wałów napędowych

W trzecim etapie przy produkcji wałów napędowych wyróżnia się działania mające na celu kształtowanie geometrii wału z uwzględnieniem tolerancji kształtu. Aby osiągnąć cel, dobieramy narzędzia o odpowiednich właściwościach z przeznaczeniem do konkretnych gatunków materiału z którego wykonany jest wał. W przypadku wałów napędowych wykonywanych z takich stali jak np: 40 HM czy 34 HNM posiadających własności mechaniczne znacznie lepsze niż stal konstrukcyjna, dobierany jest zakres posuwu oraz głębokości skrawania z przedziału:

  • ap – głębokość skrawania 0,3-2,6 [mm];
  • f0 – posuw narzędzia 0,1-0,25 [mm/obr].

Warto również, dodać iż wymagana chropowatość powierzchni zależy właśnie od tychże parametrów, jak i od prędkości obrotowej wrzeciona. Do ostatniego już etapu cyklu produkcyjnego należy wykonywanie ubytków w uzyskanym kształcie walcowym, które realizuje się na centrach frezarskich bądź w przypadku wpustów czy zębów za pomocą dłutownicy. Niekiedy wały dodatkowo poddawane są procesowi obróbki cieplnej. Ma to na celu uzyskanie lepszych własności mechanicznych. To przekłada się na wykonanie jeszcze jednej fazy: obróbczo – wykańczającej, w której zostaje usunięty naddatek po hartowaniu.

Całość cyklu produkcyjnego zamyka się w chwili kontroli jakości oraz konserwacji uzyskanego wyrobu gotowego. Gotowe produkty jesteśmy w stanie dostarczyć do naszych Klientów w dowolne miejsce Unii Europejskiej. Gwarantujemy najwyższą jakość produkowanych w naszym zakładzie wałów napędowych. Zapraszamy do skorzystania z naszego doświadczenia.